Home >> ArtPedia >> Details
Main data
Binka Vazova (1909-2007)


Binka Vazova

Бинка Вазова-Николова е изявен майстор в областта на графиката.
Родена е на 1 април 1909 г. в гр. София. Баща й Борис Минчов Вазов е обществена фигура, журналист и участник в политическия живот на страната. Той е най-малкият от братята Вазови - брат е на писателя Иван Вазов и военните дейци Георги Вазов и Владимир Вазов.


Борис Вазов е известен публицист, общественик и културен деятел на своето време. Има големи заслуги за публикуването на много от произведенията на знаменития си брат. Той е „писарят“ на брата-писател, записал по-голямата част от романа „Под игото“ под диктовката на брат си Иван, който по това време боледувал от „очебол“ и по тази причина не можел да пише.


Майка й Елисавета Консулова-Вазова завършва живопис в Мюнхен и е сред основателите на дружеството „Родно изкуство“. Развива обществена дейност като редактор на сп. „Беседа“ (1934-40) и сп. „Дом и свят“ (1940-43); сътрудничи на сп. „Художник“ и сп. „Изкуство“ с художествени и критични статии за българското и западноевропейското изобразително изкуство.


Рожденото име на Бинка Вазова е Събина, по името на баба ѝ Съба Вазова. Много от спомените на художничката са свързани с конкретни моменти от живота на рода. „12-годишната Бинка помни чичо си Иван като висок, слаб, мълчалив човек. Често със сестрите си му пеели песни, а той ги погалвал по главиците. Заедно с него прекарали една почивка в Костенец. Сутрин излизал навън с тетрадка и молив в ръка. Възторгвал се от всяка тревичка или цветенце. През една от вечерите тъкмо се готвел да се възхити от дъжда и такъв силен гръм разцепил въздуха, че поетът така си и останал с отворена уста.” – пише вестник „Троянски глас”.


Това, че майка й е художничка, има особено значениe за самата Бинка. Защото вече омъжена и с две деца, майка й се решава да замине за Мюнхен, за да изучава живопис в тенденциите на европейските стилови характеристики, които били актуални за момента. „През 1909 г. Елисавета тръгва за Мюнхен с две малки деца - едното на непълни две годинки, а другото едва на четири месеца. Борис остава в София, за да упражнява занаята си и да печели пари. В Мюнхен Консулова се записва в курса на проф. Книр, който дава положителна оценка на работата й.”
През 1927 г. Борис Вазов е изпратен като пълномощен министър в Чехия. Именно тогава и Бинка Вазова получава възможността си да следва в Прага.


Има спомен, че в Прага семейството дипломатично отстранява ефекта от скандала между Кирил Христов и Дора Габе. Поводът е лекцията "Съдбата на днешната българска литература", която поетесата изнася в чешката столица. В нея тя мимоходом споменава Кирил Христов, без да съумее достатъчно да го похвали. Суетният поет започва грозна разправа с нея. Написва злъчен пасквил срещу Габе, който още на следващия ден излиза в чешки вестник. Статията на Христов излага България и Борис Вазов настоява поетът да се извини на Дора Габе. Елисавета Консулова дава пищен прием в българската легация, за да се потуши избухналият скандал. Идват 180-200 души от културния елит на Прага. Сред гостите са Карел Чапек и проф. Мърквичка.


През 1933 г. Бинка Вазова завършва специалност графика в Пражката академия за изящни изкуства. През 1935 г. специализира в Париж при проф. Жак Белтран. За да опознае Европа Бинка Вазова предприема пътуване с колело във Франция и извън нея. Така Бинка обикаля с приятелката си, французойката Жермен Руяр, с колело цяла Холандия и Белгия. Двете си поставят за цел да видят повечето музеи и архитектурни паметници сред маршрута си. Като скъп спомен от това си пътешествие Бинка Вазова пази шала на Жермен, който тя й дарява на раздяла.
През същата година се омъжва за архитекта Борислав Николов, с когото живеят в Сопот. През този период художничката рисува много от старинните възрожденски къщи в града, част от които по-късно биват разрушени. В така нареченото Радино училище в Сопот, Бинка Вазова създава постоянната експозиция, наречена „Вазовия Сопот“, в чест на чичо си, на неговото творчество и род.


Архитект Борислав Николов започва работа в Сопот при строежа на Вазовите машиностроителни заводи през втората половина на 30-те години на ХХ век. Това е най-хубавият период в живота на двамата. Музеят на Вазов е току-що открит и Бинка общува всеки ден с миналото на своя род. Младата жена рисува с часове стария Сопот. След време, когато повечето от възрожденските къщи и улици са разрушени, единствен спомен за тях остава в картините на Бинка Вазова..
За работите си в Сопот, Бинка Вазова прави редица проучвания. Тя търси спомени и снимки от онова време, среща се с различни местни дейци, събира сведенията и полага труд да се възстанови мястото за подходяща експозиция. Това е Девическото (Радиното) училище, първоначално построено през 1850 година. То е едно от първите девически училища в България. Опожарено напълно е през 1877 година по време на Руско-турската война заедно с църквата "Свети Петър и Павел", а през 1879 година бива възстановено. След Освобождението до 1917 година се е ползвало като килимарско училище, а от 1917 до 1930 година поради пожар в новото училище, при който то изгаря, учебните занятия се водели пак в девическото училище.В мазето му е имало стая за наказание на непослушните момичета.


През 1956 г. в съавторство с Цанко Лавренов пише книга за майка си.
Бинка Вазова работи основно графика и илюстрация. Известна е и със своите екслибриси, първият от които, за чеха д-р Индржих Весели, рисува още през 1931 г.
Илюстрирала е някои приказки по народни мотиви и братя Грим, издание на издателство Никола Ив. Божинов. Над поредицата също работят Никола Тузсузов, Георги Богданов, Нева Тузсузова, Любен Кулелиев и др.
Участва в изложби - Пловдив, София, Варшава, Прага, Париж, Сан Паоло. Последната й изложба е от 9 юни 2004г. в Националната художествена галерия.


Почива в София през 2007г.
 

[Edit]

Personal area
Enter
Register now!
Sign up in the largest Bulgarian site for art and you can view works for sale, detailed information about authors and auctions. You can publish your works for sale and auctions, to add information for authors.
Register now!
Bulletin
Subscribe for the newsletter of ArtPrice.bg in order to receive up to date information directly in your email!