Бразилия обяви официално плановете си да изплаща на всеки работник, който желае да посещава културни мероприятия, да чете книги или да ходи на изложби, месечна стипендия в размер на 25 щатски долара.
От 8 февруари до 12 май 2013 г. Кунстхаус Цюрих ще представи единствената по рода си изложба, концентрираща се върху основополагащия и най-важния период за развитието на творчеството на Марк Шагал (1887 – 1985).
Триптих, посветен на известния американски писател Уилям Бъроуз, ще бъде предложен на търг на аукционна къща „Sotheby’s” на 12 февруари. Картините са дело на Жан-Мишел Баския, който ги е нарисувал в чест на любимия си писател. Очакваната цена е 4,25 – 6,25 млн. паунда.
Дирекцията за разследване на организираната престъпност и тероризма (ДРПОПТ) в Холандия е задържала трима мъже, румънски граждани, за които се подозира, че са автори на кражбата. Тримата са получили заповед за задържане в предварителния арест за 29 дни.
Експозицията включва живописни платна и скулптури от личната сбирка на известния български колекционер - Ангел Симеонов. Изложбата представя творби на едни от най-изявените български творци, които започват творческия си път непосредствено преди и през 60-те години на миналия век – Валентин Старчев, Георги Баев, Георги Божилов – Слона, Емил Стойчев, Енчо Пиронков и Светлин Русев.
Националната награда за живопис, носеща името на Владимир Димитров-Майстора, бе възстановена след прекъсване от над 20 години по инициатива на Община Кюстендил, с участието на Съюза на българските художници и Министерството на културата.
През изминалата 2012 г. Музеят за изобразителни изкуства „А.С. Пушкин” отбеляза своята 100-годишнина. В рамките на юбилейните тържества, през 2012 г. посетителите му видяха редица забележителни експозиции, сред които „Кандински и „Синят конник”, „Ани Лейбовиц. Животът на фотографката. 1990-2005”, „Уилям Блейк и британските визионери”, „Караваджо (1571-1610). Картини от колекциите на Италия и Ватикана”, „Под знака на Рембранд и др.
По време на изложбата „Руска класическа живопис от XX в.”, която ще се проведе на 22 януари в аукционната къща MacDougall, ще бъде представена Международната награда за съвременно изкуство „Пластов” (The International Plastov Prize). Призът носи името на съветския художник Аркадий Пластов – един от най-ярките представители на руския соцреализъм. С награден фонд от 500 хиляди GBP, призът ще има най-високите финансови показатели в света.
Лондонското метро се оказва един от най-големите меценати и патрони на изкуството на Острова, доказва изложба, празнуваща 150-годишнината от създаването на първата подземната железница в света. Експозицията „Изкуство от подземието” включва плакати, създадени от някои от най-големите артисти, живели във Великобритания – от Ман Рей и Франсис Бейкън до Пол Наш.
Музеят Албертина във Виена ще удостои Макс Ернст – един от титаните в изкуството на ХХ век, с една от най-големите ретроспективни изложби в негова чест. За него се казва, че е великият изобретател на визуалното и експериментите с него. В своите младини той е една от основните фигури на дадаизма, след това – пионер в сюрреализма, като изобретява изключително сложни техники като колажа, фротажа, декалкоманията и осцилацията в изкуството. Поради тази причина, е трудно изкуството му да бъде определено само с един термин или течение.
Колекцията на Джордж, Деветия граф на Джърси, отива на търг на „Сотбис” в началото на февруари. Това е рядък пример на английска аристократична колекция на френско изкуство, каза Филип Хук, представител на борда на директорите на аукционната къща.
Изложбеният център, превърнал се в централно произведение на изкуството на „Изложение 1900”, дало началото на течението „стил 1900”, известен още като арт нуво или сецесион в изкуството, ще бъде домакин на аукцион за френско декоративно изкуство.
Музеят на дизайна в Лондон (Design Museum, London) обяви 90-те номинирани проекта за Дизайн на годината. Сред тях са олимпийският факел на Томас Хетъруик, небостъргачът The Shard в Лондон, проектиран от италианския архитект Ренцо Пиано, костюмите от филма „Анна Каренина” направени от британската художничка Жаклин Дюран и модната колекция на Louis Vuitton с точките на Яйои Кусама.
CNN включи Инстанбул в класацията си Топ 10 дестинации в Европа за 2013, заедно с градове като столицата на дизайна за 2012г. - Хелзинки и Амстердам, където през април отварят врати обновената сграда на художествения музей Rijksmuseum и Музеят Ван Гог, в който ще се отбележи и 160-годишнината от рождението на художника.
Експерти идентифицираха неизвестен портрет на Волфганг Амадеус Моцарт. Миниатюрата с лика на композитора е изобразена върху кутия, служеща за съхранение на цигари и датирана от 18-ти век.
На изложбата в музейния център „Работник и колхозничка” в Москва са представени богини на съветската епоха в творбите на признати майстори на социалистическия реализъм.
Собственичката на първата галерия за модерно изкуство в Русия направи собствена изложба
Изисканият стил и изострените форми, играта със смисъла и културните традиции – всичко това отличава изкуството на една от най-известните руски художнички, независимо дали това е скулптура, живопис или графика.
На 6 февруари ще бъде предложена на търг в Christie’s картината „Портрет на Жан Ебютерн” от Амадео Модиляни. Платното изобразява любимата на художника, а първоначалната му оценка е между 25.6 млн. USD и 35.2 млн. USD.