НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Точките на Кусама превземат света (17.08.2012)

 

Полка точките на японската авангардна художничка Яйои Кусама са вдъхновение, страст и мания. Когато тя напуска Япония през 1958 г., за да се установи в Ню Йорк, светът е обсебен от друга мода – абстрактния експресионизъм и „дрипинг” техниката на Джаксън Полък. Но тя избира да посвети живота си на точките, преди дори Деймиън Хърст да бъде роден. Никой по това време не се интересува от нейните идеи. Тя прекарва много години в беднота и мизерия в Ню Йорк, но не се отказва.

още >>
Музеят Орсе посвети изложба на “кралицата на Париж” - Мизия Серт (17.08.2012)
 
От края на 19 век до началото на 20-те години на 20 век една жена властва над аристократичния елит в Париж. Това е Мизия Серт (Мизия Годебска, 1872-1950). Близка приятелка и муза на артисти като Жан Кокто, Пиер Бонар, Дягилев, Стравински, Мизия Серт е една от най-често рисуваните жени на своето време.

още >>
Огромен стенопис, изрисуван върху сграда в парк край централната гара на Бостън, неочаквано скандализира обществеността (17.08.2012)

 

Стенописът е с размери 21 на 21 метра, а негови автори са бразилските художници –Отавио и Густафо Пандолфо, братя близнаци по-известни под общото име Os Gemeos. Творбата изобразява забрадена фигура. А скандалът, разразил се около творбата, бе провокиран от канал на телевизията "Фокс", според който минувачите определят маскираната фигура като заплашителна и биха искали тя да бъде премахната.

още >>
Как се представя тишината в изкуство (16.08.2012)

 

„Няма такова нещо като тишина”, заявява великият Джон Кейдж в средата на миналия век. Кураторите от колекция „Менил” в Хюстън се опитват да докажат точно обратното благодарение на най-новата изложба, организирана в музея – „Тишина”.

още >>
Съвременен артист обсипва берлински музей с купчини оборски тор, за да напомни за нацисткия режим (16.08.2012)

 

Съвременният артист Мартин Гостнер реши да създаде нетрадиционна инсталация за „New National Gallery” в Берлин. Той избра да постави четири купчини по средата на музея, които да имитират конска оборска тор. По този начин той иска да напомни за всички онези произведения на изкуството, които са били откраднати, унищожени или просто изчезнали по време на нацистката диктатура.

още >>
„Портрет на мадмоазел Клаус” на Едуар Мане остава във Великобритания (14.08.2012)

 

Картината „Портрет на мадмоазел Клаус”, нарисувана от френския художник Едуар Мане през 1868 г., беше купена от Музея за изкуство и археология към Оксфордския университет „Ашмола” (The Ashmolean Museum) за 7.83 млн. GBP. Тази сделка отбеляза успешния финал на кампанията за набиране на средства за откупуването на платното, което трябваше да напусне Великобритания.

още >>
Показват изгубената скулптура "Кон и ездач" на Леонардо Да Винчи в Бевърли Хилс на 27 август (14.08.2012)

 

Изгубена скулптура на Леонардо Да Винчи, която била пресъздадена от бронз, ще бъде показана в рамките на частно събитие в Грейстоун Меншън в Бевърли Хилс на 27 август.

още >>
ДНК-анализ на косъм ще докаже дали Винсент ван Гог е автор на картината „Пейзаж с божури” (14.08.2012)

 

Косъм, намерен върху картината „Пейзаж с божури”, считана за дело на Винсент ван Гог, ще бъде подложен на ДНК-анализ. След това специалистите ще сравнят получените резултати с данните от наследствения материал на живели след него родственици на художника, като по този начин се надяват да установят авторството на спорното платно.

още >>
Пловдив с над 100 събития в рамките на осмата “Нощ на музеите и галериите – Пловдив” (14.08.2012)

 

Нощта на музеите и галериите в град Пловдив ще започне на 21 септември. Тази година в рамките на събитието ще вземат участие над 50 музеи, галерии, книжарници, ателиета, арт пространства, клубове, културни институти, концертни и театрални зали, исторически и археологически паметници и др.

още >>
Люсиен Фройд отново във вниманието (13.08.2012)

 

Една от най-амбициозните изложби на картини и рисунки от Люсиен Фройд, правена някога, отвори врати в Музея за съвременно изкуство във Форт Уърт, Тексас. С над 100 произведения върху хартия, заети от музеи и частни колекционери от цял свят, сбирката на портрети от Фройд е организирана от Националната портретна галерия, Лондон, и Музея за съвременни изкуства, Форт Уърт.

още >>
От къде излиза светът (13.08.2012)

 

Френският блог „Бележки за културата” (Les Notes de Véculture) пусна аларма наскоро, когато Фейсбук премахна картината на Герхард Рихтер „Ема” от старницата на Центъра Помпиду. В музея има ретроспективна изложба на Рихтер от 6-ти Юни до 24-ти Септември и снимката в интернет беше събрала 1300 харесвания , преди мистериозно да изчезне една вечер, жертва на това, което „Les Notes de Véculture” нарича „институционално пуританство” в САЩ.

още >>
Сирийски скулптор е бил убит (13.08.2012)
 
Сирийският скулптор Ваел Кастън се смята, че е бил измъчван до смърт в таен затвор в Хомс, Западна Сирия, спрямо информация от базираната в САЩ сирийска оргнизация за емигранти. Тялото му е върнато на семейството му от военната болница в Хомс.
още >>
Кратки новини (13.08.2012)
 
Спенсър Туник ще лежи – облечен – да спаси Мъртво море: Известният фотограф на големи тълпи от голи хора, намиращи се в известни градски или естествени пейзажи, ще вземе участие в протеста през септември, който има за цел да спаси бързото свиване на Мъртво море - където той снима повече от 1000 голи тела на израелци миналата година- в името на хората, страдащи от кожни заболявания, които използват калта или водата от морето като лечение.
още >>
В шотландска ферма бе открита картина, която според някои специалисти е последното живописно произведение на Леонардо да Винчи (10.08.2012)
 
Платното е било донесено на арт експертите от аукционна къща "Сотбис"от шотландската лекарка Фиона Макларън, която дори не е предполагала кой е автор на творбата. Макларън имала нужда от пари, затова решила да се раздели с платното, чиято истинска стойност дори и не подозирала.

още >>
Предстои най-голямата изложба на Пабло Пикасо в Palazzo Reale, Милано. Предварително са продадени над 88 000 билета (10.08.2012)
 
Предстоящата мащабна изложба на Пикасо в Palazzo Reale в Милано обещава да се превърне в най-посещаваното събитие за идната есен в италианския град. Милано е единствената европейска спирка на пътуващата колекция от Musée National Picasso в Париж, чиято световна обиколка започна през 2011 г.
още >>
Берлинска галерия посвещава специална изложба на легендарната Лий Милър, една от първите жени, оставили своето име в историята на фотографското изкуство (10.08.2012)
 
Берлинската галерия Hiltawsky представя самостоятелна изложба на легендарната американска фотографка Лий Милър. Фотографиите й бяха включени в тазгодишното издание на dOCUMENTA (13) и по-специално фокусът там бе върху престоя на Милър в апартамента на Хитлер в Мюнхен през 1945 г.

още >>
Развитието на пазара на китайското съвременно изкуство – в своя апогей или начало (09.08.2012)

 

Само преди няколко  години за съвременното изкуство на Китай не се чуваше почти нищо. Първото участие на Китай на биеналето във Венеция е едва през 1994 г. Днес  изложба на китайски художници е поне в топ 10 на тези, които не бива да се пропускат, а произведение на китайски художник се превърна в най-скъпо продаденото на аукцион през 2011 г. На какво се дължи това и дали тази вълна от китайско изкуство и инвеститори е само началото?

още >>
Защо „Баухаус” се превърна в най-престижната арт институция в Европа през 20-те години? Изложба в Швейцария, посветена на „Майсторът Клее”, дава отговор (09.08.2012)

 

В Берн е открита изложба, посветена на един от най-представителните професори в Баухаус, превърнал се и в един от най-вдъхновяващите модерни художници: „Майсторът Клее! Преподавател в Баухаус”.

още >>
Охранители от Metropolitan Museum представят свои произведения на изкуството в рамките на една особено любопитна изложба (07.08.2012)

 

Една особено любопитна изложба, наречена Employee Art Show, ще бъде показана до 19 август в The Metropolitan Museum of Art. От 6 август редовните посетители на музея няма да могат да видят експозицията, съставена от произведения на служители в престижния музей. Тази „привилегия” ще имат само роднини и приятелина авторите, пише The New York Times.

още >>
За първи път Техеран показва изключителната си колекция от произведения на съвременното изкуство. Повече от 30 години тя остава скрита от света в мазетата на музея (07.08.2012)

 

Техеран, столицата на Иран, притежава най-голямата и впечатляваща колекция от произведения на съвременното изкуство, извън САЩ и Европа. Именно там се намира и едно от най-скъпите произведения в света – картина на Джаксън Полък, оценена на $250,000,000.

още >>
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!