НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Американското списание ARTnews обяви резултатите от 22-та поредна годишна класация на колекционерите на изобразително изкуство в света - The ARTnews 200 Top Collectors (10.07.2012)

Американското списание ARTnews обяви резултатите от 22-та поредна годишна класация на колекционерите на изобразително изкуство в света - The ARTnews 200 Top Collectors. Тази година проучването е направено сред колекционери, арт дилъри, директори на музеи и галеристи от 22 страни, водещи в търговията с произведения на изкуството.

Според изследването, в сравнение с 2010-2011, в списъка с десетте най-влиятелни колекционери на планетата, са настъпили някои промени.

В Топ 10 има четири нови имена: Пиер Чен (Pierre Chen), собственик на тайванската хай-тек компания Yageo, който притежава ценни образци на модерното и съвременното изкуство; дъщерята на емира на Катар - Шейха Ал Маяса Бин Хамад Бин Халифа Ал-Тани (Sheikha Al Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al-Thani), която е ангажирана с представянето на своята страна на световния арт пазар в сегмента модерно и съвременно изкуство; гръцкият банкер Димитри Мавроматис (Dimitri Mavromatis), който живее и работи в Париж и има интереси в следвоенното и модерното изкуство. През юни миналата година, на търг в Christie’s, той купи „Седяща жена в синя рокля” (Femme assise, robe bleue, 1939) - портрет на Дора Маар от Пабло Пикасо за 29.1 млн. USD.

След едногодишно отсъствие в престижната десятка се завърнаха Джоу Карол и Роналд Лаудер. Производителите на козметика са привързани към произведения от края на XIX и началото на XX в., декоративно и средновековно изкуство, и особено - към немско и австрийско изкуство. Името на милиардера предизвика голям интерес сред световната арт общност, когато на 19 юни 2006 г. купи от 80-годишната американка Мария Алтман емблематичния „Портрет на Аделе Блох-Бауер" I на Густав Климт 135 млн. USD.

От десетката отпаднаха истанбулският банкер Халит Чинджилиоглу (Halit Cingillioglu); „диамантеният” крал - британецът Лорънс Граф (Laurence Graff); собствениците на индустриалния концерн Danaher Corp. - Емили и Мичел Рейлс (Emily and Mitchell Rales); и катарският шейх Сауд бин Мохамад бин Али ал-Тани (Sheikh Saud bin Mohammad bin Ali al-Thani). Всички те остават в Toп 200 обаче.

В Топ 10 отново личат имената на: собствениците на световния лидер в производството на луксозни стоки - френският холдинг LVMH - Елен и Бернар Арно (Hélène and Bernard Arnault), чиито основни интереси са в областта на съвременното изкуство; нюйоркските инвестиционни банкери Дебра и Леон Блек (Debra and Leon Black), с колекции от Стари майстори, импресионизъм, модерно изкуство, китайска скулптура и съвременно изкуство; сънародниците им Едит Л. и Ели Броуд (Edythe L. and Eli Broad), чийто бизнес е в сферата на финансите и недвижимите имоти, а арт интересите им са в областта на съвременното изкуство; корабният магнат и финансист Филип Ниархос (Philip S. Niarchos), който е смятан за собственик на може би най-голямата частна колекция в света от Стари майстори, импресионизъм, модерно и съвременно изкуство; на колекционерът на съвременно изкуство Франсоа Пино (François Pinault), притежател на холдинга за луксозни стоки PPR и на аукционна къща Christie’s.

Според класацията на ARTnews, 84% от колекционерите имат интереси в областта на съвременното изкуство, 37% - събират модерно изкуство, в 14% от колекциите има образци на следвоенно изкуство/абстрактен експресионизъм (при 10% през миналата година), 8% акцентират върху импресионизъм и постимпресионизъм, 8% - Стари майстори, а а 6% събират декоративни изкуства (мебели, дизайн, текстил, керамика).

В статията си главният редактор и издател на ARTnews Милтън Истероу обобщава мнението на арт дилърите и аукционерите: „Пазарът на изкуство се глобализира все повече. Новите колекционери идват от различни страни, сред които са Китай, Индонезия, Индия, Русия и Южна Америка. Но специалистите отбелязват, че американците ще продължават да движат световния арт пазар...”

Като най-важно събитие за изследвания период, Истероу логично посочва търга, който се проведе на 2 май т.г. в Sotheby’s, Ню Йорк. Тогава неизвестен колекционер купи пастела „Викът” на Едвард Мунк за 119.9 млн. USD.

 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!