НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Топ кражбите на произведения на изкуството на века (23.10.2012)

Със сигурност в списъка на топ кражбите на века влиза и случилият се само преди седмица обир в Ротердам. Тогава бяха откраднати Пабло Пикасо, Анри Матис, Клод Моне и други, струващи десетки милиони. Ето и още някой от топ кражбите на произведения на изкуството на века, при които крадците определено демонстрират своето познавачество относно цената на жертвите им.

Франция:

През май 2010г. в малките часове на нощта в Парижкия музей за модерно изкуство се осъществява кражба, неразгадана и до днес. Възползвайки се от счупената алармена система, крадците влизат маскирани в музея, счупвайки стъкло. Те взимат произведения на Пикасо, Матис, и още три шедьовъра, оценени на $123 млн. След 15 минути напускат музея, необезпокоявани от никой, оставяйки след себе си само оголените рамки на картините. Охранителите казват, че не са чули и видели нищо, и въпреки, че неканените гости са записани на една от камерите, случаят остава отворен.

Швейцария:

Този обир е наречен от швейцарската полиция „ново измерение в обирите на произведения на изкуството”. През февруари 2008г. трима мъже, носещи маски за ски, влизат в „Buehrle museum” в Цюрих половин час преди затварянето му. Един от тях изважда пистолет и кара музейните служители да легнат на пода. През това време другите двама взимат четири произведения – на Сезан, Дега, Ван Гог и Моне, струващи $163 млн. Това е един от най-големите обири на  картини в Европа. За щастие през 2010г. картините на Моне и Ван Гог бяха намерени.

Норвегия:

Посред бял ден през август 2004г. трима въоръжени мъже нахлуват в Музея на Мунк в Осло. Те принуждават всички да легнат на земята, докато задигат „Викът” и „Мадона” на Мунк – създател на най-скъпо продаденото произведения на търг. Картините били застраховани за $141 млн. Две години по-късно полицията успява да ги намери, с дребни повреди върху тях.

САЩ

През март 1990г. двама мъже, облечени като униформени полицаи, влизат в „Isabella Stewart Gardner Museum” в Бостън за да осъществят най-голямата кражба на произведения в историята на САЩ. Те заблуждават охраната на музея, че се отзовават на сигнал. Веднъж влезнали, те слагат белезници на двамата охранители и ги завеждат в мазето, където ги завързват за тръбите, а на устата поставят тиксо.  Крадците осъществяват обир за над $300,000,000. Сред откраднатите произведения са картини на Вермеер, Рамбранд и Мане. Те никога не са заловени и картините не са намерени и до днес. Това е най-големият единичен обир на картини на всички времена.

Франция

Този обир помага за превръщането на едно произведение в най-разпознаваемото и известно в света – Мона Лиза от Леонардо да Винчи. Тя е открадната от Лувъра през 1911г.  Пабло Пикасо е един от задържаните и разпитвани по случая. Лувърът скърби сякаш произведението е изчезнало за винаги. Отнема две години, за да разкрият истинският извършител – служител на музея, на име Винченцо Перуджа.

Мона Лиза
Мона Лиза
Мястото където е била окачена открадната Мона Лиза
Мястото където е била окачена открадната Мона Лиза
Откраднатите произведения от Бостън
Откраднатите произведения от Бостън
Една от откраднатите картини от обира в Ротердам
Една от откраднатите картини от обира в Ротердам
Репродукция на картина на Дега открадната от Бостън
Репродукция на картина на Дега открадната от Бостън
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!