НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
"Забранената" светлина на Питър Грийнауей (28.08.2010)
 
 
Дори най-заслепените почитатели на съвременните арт форми почувстваха тръпката по добрата стара класическа живопис благодарение на британския арт режисьор Питър Грийнауей и неговата инсталация „9 класически картини”.
 
Грийнауей „пресътворява” 9 шедьовъра на западноевропейското изкуство като добавя към тях киноосветление, звук и театрална илюзия.
 
„Тайната вечеря” на Леонардо да Винчи,  „Страшният съд” на Микеланджело, „Сватбата в Кана” на Веронезе или „Нощна стража” на Рембранд” „оживяват” под звуците на религиозни реквиеми и светлинни ефекти.
 
Инсталациите на Грийнауей са психологически, те имитират потока на съзнанието на зрителя, застанал пред голям живописен шедьовър. Музиката сякаш идва от вътрешния слух на публиката - типична подсъзнателна интерпретация пред класическата живопис. Мнозина вярват, че когато гледат религиознишедьоври чуват в себе си химните, звучали в ушите на Микеланджело и Леонардо, докато са създавали тези картини.
 
Светлината на Грийнауей влиза и излиза през нарисуваните прозорци, акцентира ту едно лице ту друго от „Тайната вечеря”, сменя израженията им, облива Христос и го превръща цял в светлина.
 
„Това, което най-много ме впечатлява в Рембранд е фактът, че той изобразява изкуственото осветление в картините си. Рембранд, Рубенс, Караваджо и Веласкес, те са първите, които създават ефекта на кинопрожекторите” – казва Грийнауей. Режисьорите дълго време са копирали светлината от тях. Най-силните филми в света са невъзможни без уроците на класическата живопис.
 
До началото на ХХ век светлината е едва ли не върховния символ на цивилизацията. Всички творци от Данте до Гьоте са обсебени от нея. Тя е за кратко изключена от изкуството по време на модернизма. Нейното присъствие в революционното време на дадистите и супрематистите и пр. се е смятало за светотатство, връщане към старото.
 
Макар инсталациите на Грийнауей да имитират потока на съзнанието в смисъла на модернизма, те го правят именно чрез „забранената” светлина.
 
Досега Грийнауей е осъществил три части от своя проект . Първият епизод бе инсталацията „Сватбата в Кана”, открита по време на Биеналето за съвременно изкуство във Венеция през 2009. Другите са „Нощна стража” на Рембранд и „Тайната вечеря" на Леонардо, събитие, което може да се види в Милано до декември. Плановете на Грийнауей включват „Герника” на Пикасо и произведения на Джаксън Полак.
Финалът е „Страшният съд”.  (Микеланджело, Сикстинска капела.)
 
 
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!