ТРЪПКОВАТА ГАЛЕРИЯ e сред най-важните галерии в България в началото на ХХ век, оказва силно влияние върху българското изкуство и неговото съвременно звучене. Създадена от Тръпко Василев Наков и останала в съзнанието на софиянци с неговото име. Създадена е през 1910 в центъра на София (ул. "Аксаков" 16) и просъществувала до 1944, с прекъсване в периода 1928-1931.
След 1944 залата е превърната в скулптурно ателие на Художественат академия до реституцията (1992). Според статута на галерията до нея са имали достъп всички художници, желаещи да излагат свои творби. Тръпко Василев е осъществил мечтата си да бъде безкористен меценат. В галерията са излагали Никола Танев, Константин Щъркелов, Александър Мутафов, Никола Маринов, Иван Милев, Борис Михайлов, Андрей Николов (тук е създал портрета на А. Стамболийски). Гео Милев е провеждал тук своите дискусии за изкуството.
Антон Митов е организирал публични лекции по история на изкуството (с магическия си фенер). Тук са провеждани занятията на Първата българска школа по танцово изкуство на Пешо Радоев. Гост на галерията е бил и Рабиндранат Тагор, и други културни знаменитости. Самият Тодор Василев е организирал свои изложби (до 1922).