


Лондонската национална портретна галерия (NPG) ще бъде затворена за обществено ползване по време на цялостния ремонт от 29 юни 2020 г. до пролетта на 2023 година. Проектът е разработен от архитектурното бюро Jamie Fobert Architects и промените ще засегнат не само сградата на музея, където ще бъде създаден нов вход, но и постоянната изложба, сред която са портрети на Шекспир и на Елизабет I (The Ditchley portrait) от Маркус Герартс Младши, които можеха да бъдат видени в изложбата „От Елизабет до Виктория: портрет от 16-ти - 19-ти век“ в Третяковската галерия през 2016 г.
За това време служителите на Националната портретна галерия ще бъдат наети по възможност в други музеи, а в момента се провеждат консултации със синдикатите и Министерството по цифрови технологии, култура, медии и спорт.
Около 300 произведения от колекцията на NPG ще бъдат отдадени под наем на музеи в Обединеното кралство, включително на Йоркската художествена галерия, националните музеи на Ливърпул, художествената галерия Laing и националната портретна галерия на Шотландия. През 2022 г. в музея в Холбърн се планира изложба на портрети на династията на тюдорите. Също така по време на реконструкцията ще бъдат изложени няколко творби в съседната Национална галерия. Там „Хенри VIII” (около 1536–37) на Ханс Холбайн Младши ще се "срещне" с неговите „Посланици” (1533).
Общата стойност на проекта за реконструкция е 35,5 милиона британски лири, като това ще бъде най-големият ремонт след построяването на сградата през 1896 година.
„Да поемем на това пътешествие е уникална и важна глава от нашата история, за да предоставим преобразена Национална портретна галерия, която ще ни позволи да бъдем по-приветливи и ангажиращи към всички, за да изпълним ролята си на семеен албум на нацията. Ние сме удовлетворени, че имаме способността да си партнираме с организации във Великобритания и по света, за да споделим колекцията си с нови публики“, коментира Никълъс Кълинан, директор на галерията.
Той насърчи и други британски институции да се свържат с екипа на галерията, за да обсъдят евентуални заемки.
Пълното затваряне на галерия е необичайна стъпка, макар и не безпрецедентна. „Райксмузеум“ в Амстердам трябваше да затвори врати за три години за ремонт на стойност 318 млн. паунда, но той се проточи цели 10 години, припомня „Гардиън“.





Добавете коментар

