Центърът Помпиду в Париж ще затвори от 2025 до 2030 г. съгласно амбициозни нови планове за разширение, обявени от президента на центъра Лоран Льо Бон. Докато галерия Beaubourg е затворена, институцията ще си партнира с Гран Пале и Лувъра по редица проекти.
Като част от радикалния ремонт Център Помпиду ще се разшири в 20 000 квадратни метра пространство, разположено под площада на галерията в зона, заета от неизползвани автобусни паркове. Тези пространства ще бъдат превърнати в зони за мултидисциплинарни изложби и секции за съвременно творчество.
На 12 май ще бъде открит архитектурен конкурс. Шест проекта ще бъдат избрани в края на годината и победителят ще бъде определен през 2024 г. Постепенното затваряне на Центъра Помпиду ще се състои през есента на 2024 г. преди окончателното затваряне през лятото на 2025 г. Работата ще започне в началото на 2026 г. като повторното отваряне е планирано за 2030 г. Стойността на техническото надграждане, осигурено от френската държава, е 262 милиона евро; Все още се търсят 160 милиона евро допълнително финансиране за културни проекти.
В момента центърът показва за пръв път в главната си галерия 1 работата на архитект: Норман Фостър. 87-годишният Фостър е потърсен от музея още през 2018 г., за да изложи работата си в по-малка галерия на партера, често използвана за архитектурни изложби, но той иска да покаже много повече обекти, отколкото биха се побрали там. Така че сега му е предоставено пространство, което е почти три пъти по-голямо, каза кураторът на изложбата Фредерик Мигайру. За да покрие допълнителните разходи, Фостър осигурява спонсорство от компании, чиито сгради е проектирал, добави Мигайру.
Фостър е привлечен от архитектурата от тийнейджърските си години в Манчестър, Англия, рисувайки тетрадката си с чертежи на сгради. Той изучава дисциплината в университета Йейл заедно с Ричард Роджърс и се обединява с него в съвместна практика, преди да се разделят. (Роджърс по-късно проектира Центъра Помпиду, заедно с Ренцо Пиано.)
Като архитект, Фостър използва напредъка на технологията, за да направи сгради, които са модерни, но се стремят към екологичност. Той е преоткрива тежките структури като офис кули и летища, като премества обемистите механични елементи отстрани или под земята - и пропуска светлината.
Забележителните му проекти включват извисяващия се виадукт Millau в Южна Франция, Great Court със стъклен покрив на Британския музей, кръглата централа на Apple в Купертино, Калифорния, и сградата на Райхстага в Берлин - грандиозен стъклен купол, монтиран върху това, което е останало след бомбандирането на сградата. В годината на откриването му, 1999 г., Фостър получава наградата за архитектура Pritzker и става член на Камарата на лордовете, горната камара на британския парламент.
„Преди Норман архитектурата беше твърдо разделена между два вида архитекти, за които критиците пишат, и хората, които са построили повечето неща“, каза Деян Суджич, автор на биография на Фостър. „Това разделение повече или по-малко се е изпарило.“
Фостър „накара търговските компании да подобрят играта си“, добавя Судджич, обезсърчавайки „това, което някога се наричаше hit-and-run архитектура: издигнете го бързо и евтино и след това продължете напред“.
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Франс Халс. Майстор на мимолетния момент в Берлин
Националната портретна галерия, Лондон открива първа историческа изложба след обновлението си
Добавете коментар