НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Историята на Grand Palais в пет исторически изложби (18.10.2024)
Grand Palais е построен за Парижкото световно изложение през 1900 г. Цялостният дизайн е вдъхновен от Кристалния дворец (построен за Световния панаир в Лондон през 1851 г.), но в крайна сметка е модел на архитектурен еклектизъм, включващ и елементи в стил Арт Нуво. В сградата са използвани близо 9000 тона стомана – повече от количеството, използвано за Айфеловата кула. След завършването му той е домакин на изложбата на изящните изкуства на Световния панаир в Париж през 1900 г. В момента сградата е домакин на арт панаира Art Basel Paris, който традиционно се състои през октомври.
За да отбележим повторното откриване, разказваме пет истории на забележителни художествени изложби, които потвърждават значението на Grand Palais за модерното и съвременно изкуство.
Salon d’Automne / Есенен салон (18 октомври – 25 ноември 1905 г.)
Grand Palais е епицентърът на множество академични и антиакадемични художествени изложби от началото на ХХ век. Те включват салони, организирани от Societé des Artistes Français (историческият наследник на изложбите на академичното изкуство от 18-ти век), както и няколко изложби на алтернативно изкуство, включително Salon des Indépendents (основан през 1884 г. от художника Пол Синяк) и Salon d' Automne (основан през 1903 г. от критика на изкуството Франц Журден, архитекта Хектор Гимар и художници като Феликс Валотон, Едуар Волард и Йожен Кариер).
Salon d’Automne поставя началото на кариерата на художници, чиито творби се противопоставят на академичния консерватизъм. Скандалното издание от 1905 г. включва картини на Анри Матис, Андре Дерен, Албер Марке и Морис дьо Вламинк. В отговор на призматичното изобилие на техните цветни платна, изкуствоведът Луи Воксел заклеймява работата им като „фовове“ (диви зверове). Терминът веднага е прегърнат от художниците и изложбата се превръща в първата за фовисткото движение – един от многото емблематични моменти в историята на изкуството, които се случват в Grand Palais.
Почит към Пикасо (19 ноември 1966 г. – 13 февруари 1967 г.)
Проведена, за да съвпадне с 85-ия рожден ден на Пикасо, изложбата включва над 780 творби на бащата на кубизма, провежда се съвместно в Grand Palais и Petit Palais и е най-голямата ретроспекция на жив художник до момента. Тази изложба включва над 100 керамични произведения на Пикасо, много от личната му колекция, и представя на обществеността тези днешни фаворити на пазара на изкуство. Над 6000 посетители на ден, регистрарат рекорд по посещаемост.
Алфонс Муха (5 февруари – 28 април 1980 г.)
Това е едно от първите представяния, фокусирани върху Алфонс Муха, основополагаща фигура в развитието на Арт Нуво, артистичен стил, роден в Белгия. Роден в Чешката република и обучаван във Виена и Мюнхен, Муха се премества в Париж през 1888 г. В Града на светлините Муха прави илюстрации за вестници, сътрудничи си с актрисата Сара Бернард и проектира различни реклами за бисквити, парфюми и алкохолни напитки.
Експозицията на Grand Palais демонстрира плавността на чешкия дизайнер в допълнение към неговите реклами изложбата включва и много творби, съсредоточени около декорациите на Муха за павилиона на Босна и Херцеговина, проектиран за Парижкото изложение през 1900 г. Изложбата на Муха не само отпразнува централната му роля в емблематичния визуален речник на Belle Epoque, но също така помага за популяризирането на ар нуво декорациите.
Индустриален дизайн: Отражение на един век (19 май – 25 юли 1993 г.)
Организирана хронологично, тази забележителна дизайнерска изложба картографира еволюцията на битовия и индустриалния дизайн от 1850 до 1993 г. Тя включва над 1600 предмета, вариращи от часовници до автомобили до най-новите компютърни технологии. Показани са икони на модерния дизайн като стол № 14 на Майкъл Тонет, галванизирания сервиз за чай на Кристофър Дресър, дизайна на скутера Vespa на Ренато Пиаджо и Ettore Sottsass и експерименталните мебели на Memphis Group.
Ричард Сера, Promenade (7 май – 15 юни 2008 г.)
През 2007 г. Grand Palais стартира Monumenta, годишна арт инсталация в наскоро реновирания 240-метров стъклен кораб. Встъпителното издание включва скулптури от гофрирана ламарина от Анселм Кифер. Второто издание продължи своя ангажимент към мащаба, като се обърна към Ричард Сера. Promenade включва характерните стоманени "плочи" на художника, които са разположени вертикално по протежение на централната ос на Grand Palais. Тези извисяващи се скулптури активираха пространството, приканвайки посетителите да размишляват върху акта на разходка и като допълнение преосмислят града като вид постминималистичен скулптурен пейзаж. Изложбата включва изпълнения, които разширяват акустичните възможности на пространството, включително концерт на Филип Глас, който някога е работил като асистент в студиото на Сера.
За да съвпадне с Promenade, град Париж възстанови Клара-Клара, чифт стоманени параболи, които Сера е инсталирал в градината Тюйлери през 1983 г. Това веднага е посрещнато с обратна реакция и инсталацията в Тюйлери беше премахната само шест месеца след първоначалното откриване. В крайна сметка втората инсталация на Клара-Клара не можа да надживее изложбата в Grand Palais за дълго. През 2009 г. тя е демонтирана отново и сега се съхранява в завода за вода в Иври-сюр Сейн.
Други новини от тази категория
Какво мисли продавачът на плодове, от който е закупен банана послужил за творбата продадена на търг за рекордните 5.2 милиона долара
Rijksmuseum пуска AI инструмент, за да помогне за осъществяването на връзки в колекцията си от 800 000 произведения на изкуството
Бащата на оптичното изкуство: Кой е Виктор Вазарели
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Rijksmuseum пуска AI инструмент, за да помогне за осъществяването на връзки в колекцията си от 800 000 произведения на изкуството
Бащата на оптичното изкуство: Кой е Виктор Вазарели
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!