



18-каратова златна статуя на Кейт Мос в предизвикателна поза от йогата беше продадена за 577 250 британски лири на търг на Sotheby's, съобщи Daily Mail. Купувачът на статуята с име "Микрокосмос (Сирена)" е от Азия и е наддавал по телефона.
още >>
Международното изложение за съвременно и модерно изкуство FIAC (Foire Internationale d’Art Contemporain), което се проведе във френската столица между 20 и 23-ти октомври остана в историята като едно от най-успешните. Мнението на колекционерите, според „The Art Newspaper” е, че изложението се превръща в достоен противник на “Art Basel” , но се нуждае от по-обширно изложбено пространство.
Прочутата „Колекция Менил” в Хюстън, притежава множество произведения на изкуството от различни периоди, като в това число се включват и византийски и руски икони, датиращи от VI - XVIII век. Произведенията от тази безценна колекция се считат за едни от най-важните от този вид, намиращи се на територията на САЩ. Изложбата може да бъде видяна от 21-ви октомври до 18-ти март 2012 г.
още >>
В Лондон бе открита първата ретроспективна изложба на Джордж Кондо във Великобритания.
През януари тази година изложбата “Джордж Кондо: Психични състояния”(„George Condo: Mental States”) бе представена и в Новия музей в Ню Йорк . Тогава ретроспективата, която представя 28-те години работа на американския художник, бе определена от New York Times като „сензационна".
На 21-ви октомври Софийска градска художествена галерия ще открие своята най-нова изложба, посветена на развитието на съвременното изкуство в Централна, Източна и Югоизточна Европа от 60-те години на ХХ век до днес. В нея ще бъдат изложени за първи път в България голяма част от колекцията за съвременно изкуство на асоциация „Контакт” от Виена.
още >>
Прочутата колекция „Менил” в Хюстън, Тексас, ще върне редки византийски фрески, датиращи от XIII век на Кипър. Първоначално те са се намирали в абсидата и купола на малък православен параклис, датиращ от XIII век в Лиси (Lysi), град в северната част на острова. Те са един от най-изящните примери за изкуството на Византия. През 1980 г. те биват откраднати от малкия параклис в Кипър и биват продадени на колекция „Менил”.
още >>
Британското списание ArtReview обяви традиционната си класация Power 100 (2011) на най-влиятелните личности в света на съвременното изкуство. На първо място е китайският художник-дисидент Ай Вейвей, който през миналата година заемаше 11-то място, а през 2009г. беше 43-ти, пише сайта artreview.com.
още >>Изложба „Х.А.О.С.” е съвместен проект на трима добре познати у нас художници – СТЕФАН БОЖКОВ, КОЛЬО КАРАМФИЛОВ и ВАЛЕРИ ЧАКАЛОВ.
По думите на самите художници изложбата представлява опит да се обедини виждането им за хаоса на действителността.
още >>
На 21 октомври Националната галерия за чуждестранно изкуство ще представи изложбата “До Торино и назад”. Експозицията разказва историите на забравени български художници, показва техните картини и архивни кадри от Кралската академия Албертина в Торино.
Особено важен акцент в експозицията е неразказваната до сега история на художника Иван Маринов (1877-1941) – брат на големия български художник и професор в Художествената академия в София – Никола Маринов (1879-1948).
„Frieze art fair” - най-голямото изложение за съвременно изкуство в Лондон, представящо единствено плеяди от най-престижните световни галерии и произведения на живи и действащи художници, приключи на 16-ти октомври 2011 г. Всяка година то привлича хиляди известни колекционери от цял свят. В продължение на три дни повечето галерии успяха да продадат произведенията на художниците, които представят, но общата равносметка е, че колекционерите купуват предпазливо, предпочитайки произведения на познати и известни имена в арт средите.
още >>
На 17 октомври от 18.30 ч. в галерия „Академия“ бе открита изложба по повод 65-тата годишнина на акад. проф. Иван Газдов. Експозицията носи заглавието “ЧОВЕШКА КОМЕДИЯ” и включва около 50 графикатури и още толкова авторски плакати. В откриването на изложбата взеха участие актьорите – Елена и Кръстьо Лафазанови и Татяна Лолова.
още >>
Наградата “Гауденц Б. Руф“ е учредена през 2007 г. , която е първоначално основана от швейцареца – Гауденц Руф - живял в България в периода между 1995 и 2000 година. Призът цели да стимулира и популяризира визуалните изкуства в България, особено творчеството на по-младото поколение.
Присъжда се всяка година в рамките на конкурс за млади и за утвърдени творци. „Gaudenz B. Ruf Award” се обезпечава финансово от швейцарски фонд.
Една от най-известните лондонски галерии обяви, че ще отвори своя галерия в сърцето на Лондон. Тя ще се намира на улица „Bermondsey” в южната част на Централен Лондон и ще може да бъде посещавана след 12-ти октомври 2011 г. – в седмицата на “Frieze Art Fair”.
12 000 лв. стигна чрез явно наддаване цената на картина на българския художник - Анастас Константинов. Творбата получи най-високата стойност от всички предложени произведения на изкуството в благотворителния търг в Народния театър „Иван Вазов” в София. Търгът беше организиран по повод честването на 20-годишния юбилей на Американския университет в България.
още >>
