НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Пътят на коприната и неговите невиждани съкровища са изложени в музея „Ермитаж” в Амстердам (11.03.2014)

Музеят „Ермитаж” в Амстердам представя на вниманието на своите посетители поглед към отдавна изгубени цивилизации по протежението на легендарния Път на коприната. Изложбата „Експедиция: Път на коприната” представя съкровища от Ермитажа: 250 изключително красиви предмета, като стенописи, статуи на Буда, скъпоценни коприни, сребро, стъкло, злато, и теракота, намерени от руски експедиции през XIX и XX век.

Посетителите ще вървят по стъпките на изследователите, които проследяват маршрутите на царе, търговци и будистки монаси, които са вървели преди тях. Подобно на керваните, които пресичали тези негостоприемни региони преди векове, преминаващи през царствата, манастири и оазиси, посетителите ще пътуват из търговските пътища от запад на изток или от запад на изток, за да открият забележителни древни съкровища по протежението на Пътя.

Сред многото акценти в изложбата е дългият повече от 9 метра стенопис на божество в битка с хищници, идващ от Кралския дворец във Варакша (VII - VIII век, днешен Узбекистан). Това ценно произведение на изкуството никога преди това не е напускало Ермитажа. Благодарение на реставрацията през която премина, произведението ще бъде представено за период от 6 месеца в Амстердам.

Пътят на коприната предшества християнската епоха, като до XV век, той е най-голямата търговска мрежа в света и източник на безпрецедентен културен обмен. Той започва от Китай и стига до Средиземноморието. Пътят на коприната не е единствен път, а мрежа от търговски пътища, простиращи се на разстояние от 7000 километра. Той прекосява негостоприемни и рядко населени региони на Централна Азия, със своите обширни пустини и непроходими планински вериги, и свърза велики цивилизации като Индия, Персия, Китай и Римската империя. Плодородните оазиси в тази огромна област и царствата, които се появяват там, изиграват ключова роля и се формират като гостоприемни спирки по пътя и процъфтяващи пазари.  

 Над 250 съкровища в изложбата, идващи от 13 археологически обекта по Пътя на коприната, илюстрират богатствата, създадени благодарение на търговията и културните взаимоотношения. Заедно с търговските пътища, е налице и безпрецедентен обмен на стоки и идеи. Будизмът е най-ранното културно явление, което се разпространява с помощта на тези пътища, поемайки от Индия към Китай, благодарение на скитащите монаси. Векове по-късно ислямът започва да се придвижва на изток по същите пътеки, заменяйки будизма на много места. Християнството и юдаизмът също са били разпространени по Пътя на коприната. Пример за това е кадилница с християнска иконография и пръстен, представящ пророк Даниил с лъва, открити дълбоко в Централна Азия.  

Тези култури остават скрити за света до края на XIX век, когато са преоткрити от експедиции на руски, великобритански, германски и японски учени. Десетки проучвания начело с руските археолози са проведени в Монголия, Западен Китай, и републиките от Централна Азия. На много места, археолозите откриват съкровища, обхващащи много векове от периода преди новата ера до средновековието.

Изложбата продължава до 5 септември 2014 г. в музея „Ермитаж” в Амстердам. Прочетете повече за музея „Ермитаж” тук.

Глава на Буда
Глава на Буда
Стенопис от изложбата
Стенопис от изложбата
Част от изложбата
Част от изложбата
Част от изложбата
Част от изложбата
Част от изложбата
Част от изложбата
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!