През 15 и 16 век Англия се превръща в привлекателна дестинация за най-великите художници на северния Ренесанс. Изложба в Бъкингамския дворец – мястото, за което били предназначени повечето от произведенията, ще ни представи най-изящните примери на великия човешки гений по времето на Ренесанса в северна Европа, включваща над 100 шедьовъра.
За разлика от италианския Ренесанс, тук религията играе сравнително малка роля. Новото мислене и отношение към католическата църква е провокирано от учението на Мартин Лутер. То оставя дълбок отпечатък в изкуството на северна Европа, като емоционалните религиозни сцени се заместват от нерелигиозни като портрет или митологични сцени.
Периодът 15-16в. е доминиран от съревнованието между Хабсбургския свещен император, краля на Франция и краля на Англия – Хенри VIII. Политическите стремежи отразяват и постиженията в културната сфера, като всеки владетел се стреми да покани в двора си най-добрите художници. Сред тях са Лукас Кранах Старият, Франсоа Клуе, Леонардо да Винчи и Ханс Холбайн Младият. .
Лукас Кранах Стария отива в двора на Фредерик Мъдрия от Саксония, където наред с митологичните сцени създава и шедьоврите „Аполон и Диана” (ок. 1526) и „Съдът на Парис” (ок. 1530-35). Тези две картини имат особено значение за Фредерик, който смята, че води началото си от троянците. Кранах придава на митологичната сцена съвременно значение, обличайки Парис с германска броня, а богините – с модерни бижута и прически.
По това време много от прочутите художници пътуват, за да изпълняват различни поръчки и да търсят по-добра работа. Ханс Холбайн Младият пристига в Лондон през 1528г., а през 1536г. вече е назначен за придворен художник на Хенри VIII. В изложбата ще бъдат включени множество рисунки, картини, миниатюри и книги, илюстровани от Холбайн, както и изключителна група от портрети на кралския двор на Хенри VIII.
Монарсите се стремят да завладеят все повече територии, църквата се реформира, учените започват да разбират все по-добре света около нас, и за първи път изкуството може да се репродуцира до безкрай благодарение на печатната преса. Артистите реагират на промените около тях, като усъвършенстват все повече стила и техниката си. Сред най-светлите примери за това са Ханс Мемлинг и Албрехт Дюрер, чийто произведения също ще бъдат показани, наред с множество картини, рисунки, ръкописи, миниатюри, скулптури, гоблени и доспехи.
Изложбата ще бъде открита на 2-ри ноември и ще продължи до 14-ти април 2013г. Мястото на провеждането й е Кралската галерия в Бъкингамския дворец. Тя е придружена от пълен цветен каталог, продаващ се на цена от £39.95. Той включва 256 страници и 190 илюстрации. Както и по-малък, в съкратен вид, включващ 156 страници и 130 илюстрации на по-достъпна цена от £9.95.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар