Мозайката, която датира от края на 2 и началото на 3 век сл. Хр., е проучена от археолози от Лондонския археологически музей (MOLA). Според Антониета Лерц, под чието ръководство се извършват археологическите работи, това е изключително рядка находка за Лондон.
Намерената мозайка е съставена от малки многоцветни плочки, които образуват геометрични шарки и преплитащи се линии около стилизирани изображения на цветя. Една от рисунките силно напомня римска мозайка от град Трир в югозападна Германия. Според прессъобщение на MOLA е много вероятно те да са създадени от едни и същи майстори.
В Саутуорк са открити и други елементи от частна римска резиденция, включително, според съобщението за пресата, „изящно изрисувани стени, мозаечни подове и подове терацо, монети, бижута и украсени костни шипове“.
Находката се намира извън римския Лондиниум. Археолозите смятат, че мястото може да е било голяма пътна станция „мансио“ – крайпътна страноприемница, където римските служители спират да си починат. Вероятно мозайката е украсявала пода на богато декорирана трапезария, от която са оцелели и редица фрагменти от изрисувани стени.
Мозайката ще бъде пренесена на друго място за консервация и реставрация. Възможно е след отстраняването под нея да бъдат открити по-стари слоеве на мозайки. Сега MOLA и градският съвет на Саутуорк обсъждат къде ще бъде изложена находката.
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Двоен портрет на Рубенс и Ван Дайк, открит 45 години след кражба
Последната творба на Банкси от серията му с животни се появи в лондонския зоопарк
Погледът на един художник към капитализма превръща венециански дворец в заложна къща
Добавете коментар